Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Sezaryen doğum, günümüzün en çok tercih edilen doğum yöntemlerinin başında gelmektedir. Sezaryen sonrası normal doğum hakkında konuşmadan önce sezaryen doğumdan bahsetmekte fayda var. Sezaryen doğum, iki aşamalı cerrahi bir işlemle bebeğin anne karnından alınmasıdır. Sezaryen doğumda öncelikle karın bölgesinde bir kesi oluşturulur. Sonrasında ise bebeğin bulunduğu rahim kısmına kesi atılır. Bu aşamadan sonra bebek çıkarılır ve dikiş işlemi de tamamlandıktan sonra operasyon sonuçlanmış olur.

Normal doğum, anne vücudu ve bebeğin en doğal şekilde doğum işlemine katılmasıyla ilerleyen bir operasyondur. Bebek, rahimde oluşan kasılmalara da bağlı olarak vajinadan dışarı doğru başta kafası olmak üzere çıkar. Hekimler bazen doğumun rahat olması için vajina girişine kesi atsalar da genellikle hekim müdahalesi neredeyse yoktur. Normal doğum genellikle anne ve bebeğin sağlığını riske atacak bir durum olmadığında tercih edilmektedir.

Sezaryen Sonrasında Vajinal Doğum Riskli midir?

Eskiden hekimlerin tıbbi görüşleri sezaryen doğumdan sonra yapılacak olan normal doğumun sakıncalı olabileceği yönündeydi. Bunun nedeni ise sezaryen sırasında rahimde açılan kesi idi. Kesinin dikilmesinin ve iyileşmesinin normal doğum için yeterli dayanıklılığı sağlamayacağı düşünülüyordu. Yapılan son çalışmalar ise bunun aksini ispatlar niteliktedir. Sezaryen sonrasında normal doğum yapan vakaların yalnızca çok küçük bir kısmında rahimle alakalı problemler yaşanmıştır. Böylelikle normal doğumun iyileşmiş rahimle yapıldığında sorun oluşturma riskinin çok az olduğu da anlaşılmıştır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Sezaryen Sonrası Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal doğum; insan doğasına en uygun olan ve birçok avantaja sahip olan bir yöntem olduğu için tıbbi olarak da çok sık tercih edilmektedir. Normal gebeliklerde de birçok avantaja sahip olan normal doğumun sezaryenden sonra sahip olduğu avantajlar şunlardır:

  • Yaraların daha hızlı iyileşmesinden dolayı kadın rutin hayatına daha hızlı dönebilir. Eski formunu kazanma süresi de daha kısa olacaktır
  • Daha az yara oluşur. Böylelikle kanama ve enfeksiyon riski en aza inmiştir
  • Anneden salgılanan hormonlar; doğumun daha kolay geçmesini, anne ve bebeğin duygusal bağlarının artmasını ve anne sütünün bebeğe hazır olmasını sağlar. Sezaryende de üretilen bu hormonlar normal doğumda çok daha fazladır
  • Bebek doğum esnasında yararlı bakterilere maruz kalır. Böylelikle daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur

Sezaryen Sonrası Normal Doğumun Tercih Edilmeyeceği Durumlar Nelerdir?

Sezaryen sonrası normal doğum her ne kadar birçok avantaja sahip olsa da birçok durumda tercih edilemez. Anne ve bebeğin sağlığını riske atabilecek bu durumlarda tekrar sezaryen doğuma başvurulmaktadır. Normal doğumun yapılmasını engelleyen durumlardan bazıları şunlardır:

  • Sezaryen doğum sonrasında rahme atılan dikişin iyileşmesi için belli bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Sezaryen sonrasındaki ilk 2 – 2,5 yıl normal doğum tavsiye edilmez
  • Sezaryene gereksinim duyulmasına sebep olan durum devam ediyorsa normal doğum yapılamaz
  • Rahim ameliyatı geçirmiş olmak normal doğum için risk oluşturabilmektedir
  • Anne adayının diyabet veya hipertansiyon hastalıklarına sahip olması normal doğum için engel oluşturabilir
  • Normal doğumda bebeğin geçeceği doğum kanalının yeterli genişlikte ve doğum için uygun olması gerekmektedir. Doğum kanalının yeterli genişlikte olmadığı durumlarda sezaryen doğum tercih edilir

İster sezaryen doğum yapmış olun ister normal doğum, doğum öncesi planlama yapılması ve bu konuların uzman hekimlerle konuşulup tartışılması gerekmektedir. Uzman jinekoloğun üzerinizde yapacağı muayene ve değerlendirmeler sonucunda doğum şekline karar vermek en doğrusu olacaktır.

Sezaryen ve Normal Doğum İzmir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Güner İzmir'de kendi muayenehanesinde doğal doğum, gebelik takibi, yüksek riskli gebelik takibi, histeroskopik cerrahi, laparoskopik cerrahi, kısırlık, çikolata kisti konularında hastalarına hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu almak için 0532 670 30 84 ve 0538 020 52 76 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.