Myom Tedavisi

Myom Nedir?

Uterin leiyomyomlar halk arasında rahim myomları kadınlarda çok sık görülen, rahmin kas tabakasının iyi huylu tümörüdür. Çok sık görülür denebilir ki, 4 kadından birinde hayatın bir evresinde myom olacaktır.

Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda görülme oranının %70-80'e ulaştığı düşünülmektedir.

Aile öyküsü varsa aslında myom direkt sabit bir genle aktarılmaz, fakat bir risk faktörüdür. Yine zenci ırkta bir risk faktörüdür. Onun dışında önceden myom nedeni ile ameliyat olmuşsa yine hayatın herhangi bir döneminde myom görülme riski mevcuttur. Beslenme- obezite minör risk föktörleri arasında sayılabilir.

Myomda Şikayet ve Bulgular Nelerdir?

Bulundukları yere ve boyuta göre çok farklı şikayete sebep olabilir.

En sık meydana getirdiği şikayet anormal vajinal kanamalardır. Bu hastalarda adet kanamaları uzun ve şiddetli olmaktadır. Myom rahim içinde yer kaplayıp rahim büyümesine, rahimde kanayan yüzey artışına ve rahmin kas tabakasının adette yeterince kasılmasını engellediği için kanı kesememesine, bu nedenle adet kanamaları uzun ve şiddetli olmaktadır.

Bunun dışında rahmin içine yerleştiği durumlarda kısırlığa neden olabildiği gibi çok büyük boyutlara ulaştığında karın içinde bası hissi, kabızlık, sık idrara gitme, karın ağrısı, ağırlık hissi gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

Myomlar Ne Zaman Ameliyat Edilmelidir?

Diğer bir konu myomların ne zaman ameliyat edilmesi gerektiğidir. Belli durumlar dışında myomların ameliyat edilmesi gerekmez.

Ancak şiddetli anormal vajinal kanama durumlarında yani hastayı anemik bırakan, hayat kalitesini bozan yoğun ve uzun süren kanama varlığında sebebin myom olduğu tespit edilmişse ameliyat gereklidir.

İkinci sebep rahim içinde yerleştiği durumlarda gebeliğin oluşmasına yada gebeliğin devamına engel olursa ameliyat edilmesi gerekir.

Üçüncüsü ise, çok büyüyüp karın içinde yer kapladığında idrar torbasına bası yaparak idrar şikayetleri ya da barsaklara bası yaparak barsak bulgularına yol açması durumunda ameliyat gerekir.

Ayrıca çok hızlı büyür ve bir malignite yani kötü hastalığa (kansere) dönüşme şüphesi olursa bu durumlarda da myomları ameliyat etmek gerekir.

Hiçbir şikayete neden olmasa dahi 5-6 cm üzeri myomlarda ameliyat öneriyoruz. Çünkü eninde sonunda bulgu vereceklerdir, ayrıca çok düşük ihtimal dahi olsa binde 1-2 gibi kanserleşme ihtimali olabilir.

Hiç çocuk sahibi olmayan gruplarda yine şikayet vermese dahi 5-6 cm çapındaki myomların gebelik şansını azalttığını kabul ediyoruz ve ameliyat öneriyoruz.

Peki Hangi Koşullarda Ameliyatsız Takip Öneriyoruz?

Kısırlık sorunu olmayan ve bulgu vermeyen 5cm altı myomlarda cerrahi uygulamamak sadece izlemek yeterli.

Menopozdan sonra hormonal açıdan östrojen desteği ortadan kalktığı için myomlar beslenemediğinden bir miktar küçülmekle birlikte bulgu vermeden hayat boyu kalabilmektedirler.

Dolayısı ile yıllık olarak düzenli yapılan jinekolojik muayeneler myomların takibi ve tedavisinde büyük önem arzeder. Myomu olan hastaların düzenli jinekolojik kontrollerinin yapılması, takipler esnasında bu saydığımız bulguların bulunması halinde cerrahi önerilerin alınması uygundur.