Menopoz

Aslında menopozun kelime anlamı son adet demektir, Latince bir kelimedir ve son görülen adet anlamına gelir. Yani menopoza girdim demek sanki bir dönemi anlatıyormuş gibi olur. Menopozu kendi içerisinde menopoz öncesi ve menopoz sonrası olarak ayırmak gerekir. Fakat menopozun asıl kelime anlamı son adet anlamına gelmektedir.

Peki menopozu nasıl tanımlarsınız derseniz bunun tipi tanımı bir yıl içerisinde hiç adet görmeyememek demek, bizdeki anlamı bu.

Ne Zaman Menopoza Gireceğimiz Belli midir?

Şimdi şöyle söylemek lazım, artık menopoz çok önemli bir kavram olmaya başladı. Çünkü insan ömrü uzadı. Bundan 100 yıl önce ortalama ömür 55-60 yıl idi, fakat şimdi istatistiklere baktığımız zaman Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada ortalama ömür kadınlarda 85 erkeklerde 80 gibi. İnsan ömrü uzadıkça dönemlerin de önemi ortaya çıkıyor. Yani kadınlarda menopozda kaldıkları süre de uzamış oluyor.   O nedenle menopozdaki tedavi yöntemleri, beslenme yöntemleri ve takip yöntemleri daha çok gündeme geliyor.

Ortalama Menopoz Yaşı

Türkiye’deki ortalama menopoz yaşı 49,5-50

Ama bu menopoz yaşını öne çekmek ya da ertelemek bizim elimizde. Örneğin sigara kullanımı menopoz yaşını öne çekiyor. Siz 50 yaşında menopoza gireceksiniz diyelim, çok sigara içiyorsanız bu 47-48 yaşlarına iniyor. 

Yine bazı tedavi yöntemleri yani kemoterapi, radyoterapi gibi yöntemler de menopozu tetikliyor.

Yine ani stresler, büyük üzüntüler ve stresli hayat gibi faktörler de menopozu öne çeken diğer faktörler arasında sayılıyor. Ama genel anlamda ortalama menopoz yaşı 49,5-50 olarak belirlenmiştir.

Yine beslenmeyi de unutmamak gerekiyor. Doğru ve düzenli beslenmenin menopozla yakından ilişkisi var. Çevresel faktörlerle kirlenmiş beslenme şekilleri ile de şaşırtıcı bir şekilde daha erken yaşlarda menopozla karşılaşabiliyoruz.

Menopozun bir de genetik boyutu var. Eğer anneniz, anneanneniz, teyzeniz erken menopoza girmişse, sizin de erken menopoza girme riskiniz daha fazladır. Ama onlarda geç menopoz varsa yine aynı şekilde sizin de geç menopoza girme gibi bir durum yani genetik yatkınlık gibi bir durum da söz konusudur.

Menopoz Süreci Nasıl Karşılanır

Menopozu İleriye Atabilmek için Önlem Almak Mümkün mü?

Bazı sağlık ve çevresel faktörlere dikkat etmekte yarar var, sigara içmemek, çok ağır spor yapmamak gibi.

Geçici Menopoz Durumları da Var mı?

Endometriyozis (çikolata kisti) olmaı-sı halinde geçici menopoz görülebilir. Endometriyozis tedavi edildikten sonra hasta tekrar adet görmeye başlar, yani bu geçici menopoz durumudur.

Menopoz Geliyorum Der mi? Belirtileri Nelerdir?

Hafif sıcak basmalarının başlaması, özellikle yüzde hotflashing, gece uykuda terlemeler, depresyona eğilim, mood değişikliği, çevreye uyumda değişiklikler pre menopoz dediğimiz menopoz öncesi dönemde hanımlarda sıkça gördüğümüz şikayetlerdir.

Bunun yanında adet düzensizlikleri de görülebiliyor hafif aksamalar, miktarının azalması, adet bir görüp bir görmeme gibi durumlar da olabiliyor. Bu durum kişiden kişiye değişiyor. Bazen de pat diye âdetten kesilip direkt menopoza giren bir hasta grubumuz var. Ve hiçbir şikayeti olmayan hasta grubumuz da var.

Bu tür durumlarda çevresel faktörler çok önemli. Dış dünyaya açık, gülmeyi seven, işi gücü olan, bir uğraşı olan kadınlar daha rahat atlatır bu süreci... Bunun tam tersi daha içine kapanık, sürekli evde olan hanımlarımız da ise bu durum biraz daha belirgin seyredebilir.

Semptomları Geçirmek Mümkün müdür?

Hayat konforunu yükseltmek önemli. Çevreyle uyumu sağlamak, iş konsantrasyonunu artırmak, aile içi konforu artırmak için bu tür hastalarımıza verdiğimiz tedavi modaliteleri mevcut.

Menopoz aşamasından sonra bir takım kemik erimesi durumlarıyla karşılaşabiliyoruz. Çünkü hormonal yönden östrojen azaldığı için kemikler de savunmasız kalıyor. O nedenle menopoz öncesi dönemde ve menopozda da mutlaka yürüyüş ve kemikleri güçlendirecek yönde beslenmek önemli.

Beslenmeye dikkat etmek gerekir. Kalsiyum ve magnezyum ağırlıklı, bol sıvı alarak yürüyüş yaparak menopozun ortaya çıkaracağı olumsuz etkileri bir miktar hafifletebiliriz.

Menopoza girdim kilo aldım gibi bir durum aslında çok da doğru değil. Bir miktar kilo alışı mümkün. Kanamaların kesilmesi, östrojenin ortadan kalkması gibi durumlardan ötürü da bir miktar kilo olmak söz konusu olabilir, fakat çok da menopoza bağlamamak gerekir. Çok net bir durum değildir.

Tekrar ediyorum bu bir hastalık değil, bu yaşam sürecimizin getirdiği bir dönem bunu yaşamak durumundayız. Her sağlıklı kadının yaşayacağı bir evredir aslında.

Menopoz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Güner İzmir'de kendi muayenehanesinde doğal doğum, gebelik takibi, yüksek riskli gebelik takibi, histeroskopik cerrahi, laparoskopik cerrahi, kısırlık, çikolata kisti konularında hastalarına hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu almak için 0532 670 30 84 ve 0538 020 52 76 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.