HPV Virüsü

Ülkemizde 15-44 yaş arası kadınlar arasında 4. sıklıkla görülen kanser türü rahim ağzı kanseridir. Bu kanserin en az %70'inden sorumlu HPV 16 ve 18 serotipleridir.

HPV Virüsü Nedir?

Human papilloma virüs enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan en sık hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu virüs aslında yüz yıllardan beri bilinen bir DNA virüstür. Aslında siğil yapan bir virüs olarak bilinir, fakat bizim için önemi kansere de neden olabilmesidir.

HPV virüsünün tanımlanmış 200'den fazla tipi vardır. Bunların az bir kısmı hücrelerde değişime neden olmaktadır. Bu hücresel değişim ile kansere neden olma potansiyellerine göre düşük - orta ve yüksek risikli olarak gruplandırılmaktadır. Jinekolojik açıdan bizim için önemlidir, çünkü kadınlarda genital organlarda bir takım lezyonlara neden olmaktadır.

  • 1.si ve en sık görülen genital siğillere yol açar. HPV'nin düşük riskli grubundan özellikle tip 6-11'den kaynaklanırken
  • 2. sıklıkta görülen ve aslında daha önemli olan Rahim ağzı kanseri ve öncü lezyonlara neden olabilmektedir. HPV'nin yüksek riskli gruplarından özellikle tip16-18'den kaynaklanmaktadır.

Nasıl Bulaşır?

Hpv virüs enfeksiyonu Ülkemizde ve dünyada son yıllarda artış göstermiştir. HPV virüsü cinsel yolla ve direkt temas ile bulaşır.

Toplumda 10 kadından sekizi bu virüs ile hayatın bir döneminde karşılaşma riski taşımaktadır. Bu bilgi önemlidir, çünkü bu virüsün varlığı, virüsü o an aldığı anlamına gelmez; yani bu virüs belki de 10 yıl önce bir cinsel ilişki ile bulaştı ve vücut bunu temizleyemeyip yıllarca sessiz kalmış olabilir.

HPV virüsü herkeste bulgu vermiyor. Hpv bulaşan olguların %90'ı 2 yıl içinde kendiliğinden gerilemekte, bazen yıllarca sessiz kalmakta ve bazen de bulaşan tipine bağlı olarak genital siğil veya rahim ağzı kanseri ve öncü lezyonlarına neden olabilmektedir.

HPV Virüsü - HPV Aşısı

HPV Tanısı Nasıl Konulur?

Varsa genital lezyonlardan örnek alınarak yapılabileceği gibi böyle bir lezyon yok ise vajinal veya servikal yüzeylerden sürüntü örneği alınması ve HPV DNA bakılarak da belirlenebilmektedir.

HPV'den Korunmak Mümkün mü?

Evet korunmak mümkün. Bu konuda tek eşlilik önemli, prezervatif ise %100 olmasa da koruyuculuğu mevcut.

Korunma yöntemleri ile ilğili en sık önerdiğimiz HPV virüsüne karşı aşı kampanyalarıdır.

Dünya Sağlık Örğütü tarafınca üzerinde önemle durulan bir konudur.

HPV'nin çok tipi olmasına rağmen aşı, en sık görülen tiplerine karşı oluşturulmuştur.

İkili - dörtlü ve dokuzlu aşı bulunmaktadır.

HPV aşısı %90 oranında rahim ağzı kanserine karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

Türkiye pazarında ikili ve dokuzlu aşı bulunmamakta ve biz daha çok dörtlü aşıyı önermekteyiz. Dörtlü aşı HPV 6-11 ve 16-18'e karşı koruyuculuk sağlamaktadır. HPV aşısının 9-26 yaş arası tüm kadınlara yapılması önerilmektedir. Sadece kadınlara değil, erkeklere de yapılması uygundur.

Bu aşının önemli bir yan etkisi yoktur. Aşının özellikle ilk cinsel deneyim olmadan önce yapılmasını öneriyoruz. Bu sayede koruyuculuğu daha fazla olacaktır.

HPV aşısı 0. 2. ve 6. ayda 3 doz yapılmaktadır. Ve şu anki bilgilere göre 6 ay içinde aşılama tamamlandıysa tekrarına gerek yoktur.

Ama HPV aşısı yapılsa dahi diğer tiplerle bulaş ve lezyon ihtimali olacağı için yine rutin smear ve HPV taramasını öneriyoruz.

Rahim ağzı kanserinin en az %70'inden sorumlu HPV 16 ve 18 serotipleridir, bu serotiplere karşı etkili olan HPV aşısını yaptırmak ve kansere karşı erken yaşta önlem almak, ileriki yaşlarda ortaya çıkacak HPV ile ilişkili kanserleri tedavi etmekten daha kolaydır.

Bu bağlamda dünyada 100'den fazla ülke HPV aşısını rutin aşı programı kapsamında yürütmektedir. Biz hekimler olarak da ülkemizde koruyucu hekimlik adına HPV aşısının rutin aşı programına alınması gerektiğini düşünmekteyiz.