Histeroskopik Cerrahi

Histeroskopi, rahmin içinin ve yumurtalıktan gelen tüplerin rahme açıldığı kısmın özel bir kamera yardımıyla görüldüğü sistemdir. Oldukça ince bir borunun rahim içine yerleştirilmesiyle incelemeler yapılmaktadır. Bu boru 4-10 mm kalınlığındadır ve içerisinde kamerayla ışık kaynağı bulundurur. Görüntü operasyon esnasında hekim tarafından anbean izlenebilmektedir. Histeroskopi yöntemi sayesinde rahim içi ve tüplerin girişi rahatça görülebilir. Bunun yanında doku örneğinin alınması gibi bazı işlemlerde de histeroskopi kullanılmaktadır.

Histeroskopi Nasıl Yapılmaktadır?

Muayene ve ameliyat şartlarına göre lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Histeroskopi her zaman yapılabilen bir işlem değildir. Rahim duvarının menstrual döngüye bağlı olarak değişimi, bu operasyon için uygun kalınlığın yalnızca ayın belli bir döneminde olmasına sebep olur. Bu da genellikle adet başlangıcından sonraki ilk 10 günde olur. Adet başlangıcından sonraki ilk 10 günde, rahim ağzı histeroskop isimli boruya benzer aletin girmesine izin verecek kadar geniştir. Operasyonun başlangıcında rahim ağzının bir miktar daha genişlemesini sağlamak için buji denilen ince metaller kullanılır. Bu aşamadan sonra histeroskopun rahim içine doğru ilerletilmesi gelir. Monitörde izlenmeye başlamadan önce rahim içi sıvıyla doldurulmaktadır. Bu yöntem hem tanıda hem de tedavide oldukça etkilidir.

Histeroskopik Cerrahi Ameliyatı İzmir

Histeroskopi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Histeroskopinin Tanı Amaçlı Kullanımı

Aşırı veya Düzensiz Adet Kanamalarında

Aşırı veya düzensiz adet kanamalarının birçok sebebi olabilmektedir. Sürekli olarak tekrar eden aşırı kanama gibi durumlarda hekim incelemek için histeroskopi isteyebilmektedir çünkü rahim duvarında kalınlaşma, polip, myom, kanser gibi birçok hastalık bu duruma sebep olabilir. Yapılan histeroskopide hem tanı konulabilir hem de doku örneği alınabilir.

Kısırlık Nedenlerinin Araştırılması

Kısırlığın nedenlerinden bazıları rahim ve tüplerle alakalı olabilmektedir. Özellikle kısırlığın sebebinin anlaşılamadığı ve rahim bölgesindeki bir sorundan şüphelenildiği durumlarda histeroskopi istenebilmektedir.

İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tekrarlayan Düşük

Tekrarlayan düşükler rahim bölgesinde yer alan ve alan kaplayıp düşüğe neden olan lezyonlara bağlı olarak özellikle geç dönem düşüklerinde görülebilmektedir. 2 veya daha fazla bu durumun yaşanması durumunda histeroskopi istenir ve rahmin içi lezyon olup olmadığı konusunda araştırılır.

Menopoz Sonrası Kanama

Menopoz sonrası kanamalarda dikkat edilmesi gereken nokta rahim içinde kanser gelişimi olacaktır. Bu neden postmenopozal bir kanama görüldüğünde histeroskopi oldukça önemli bir rol oynar.

Anormal Histerosalpingografi ( HSG ) ve Ultrasonografi (USG)

HSG ve USG sonuçlarına göre rahimde polip veya şekil bozukluğu gibi durumlar görüldüğünde tanının kesinleştirilmesi için histeroskopi yapılır.

Histeroskopinin Tedavi Amaçlı Kullanımı

Endometrial Ablazyon

Uterin kanamaların anormal olması durumunda, bunun durdurulması için rahim içi tabaka çıkarılır veya yakılır. Bu işlemde histeroskopi kullanılabilmektedir.

Polip ve Miyomların Alınması

Polipler, insan vücudunun belli bölgelerinde sebebi belli olmayan şekilde çıkan küçük tümörlerdir. Miyomlar ise rahimdeki düz kas çoğalmasına bağlı gelişen iyi huylu tümörlerdir. Her ikisinin de alınması gereken riskli durumlar vardır. Miyom ve poliplerin alındığı operasyonlarda histeroskopi kullanılabilmektedir.

Rahim İçi Yapışıklıkların Tedavisi

Asherman sendromunun tedavisinde de histeroskopi kullanılmaktadır.

Doğuştan Gelen Rahim Anomalilerinin Düzeltilmesi

Bazı kadınlar doğuştan itibaren rahim anomalilerine sahip olabilmektedir. Septum, bikornis, arkuat, hipoplazi gibi anomalilerin tedavisinde histeroskopi kullanılmaktadır.

Bunlar ve daha birçok durumda histeroskopi kullanılmaktadır. Histeroskopi kullanılan ameliyatlara girmeden önce dikkat etmeniz gerekenlere değinmemiz yazının sonu için en uygunu olacaktır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, histeroskopi cerrahi kabiliyet ve bilgi gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden hekim seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Alanında bilgili ve referansları iyi hekimler bulmak bu aşamada en iyisi olacaktır. Muayenehanenin steril olması ve kalitesi de en az doktor seçimi kadar önemlidir. Bu konularda daha bilgili olmak için önceden araştırma yapılması gerekmektedir.

Histeroskopik Cerrahi Ameliyatları İzmir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Güner İzmir'de kendi muayenehanesinde doğal doğum, gebelik takibi, yüksek riskli gebelik takibi, histeroskopik cerrahi, laparoskopik cerrahi, kısırlık, çikolata kisti konularında hastalarına hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu almak için 0532 670 30 84 ve 0538 020 52 76 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.