Gebelik Takibi İçin Doktor Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik ve çocuk sahibi olmak birçok kadın için oldukça değerli ve önemlidir. Oldukça uzun bir süreç olan hamilelik, normal menstrual siklusa sahip olan bir kadında ortalama 40 hafta yani 280 gün sürmektedir. Bu 280 günde bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinmek ve sürecin bebek için en uygun hale getirilmesi için yapılan takiplere ise gebelik takibi denmektedir. Hem anne hem de bebek sağlığının kontrolü jinekologlar tarafından yapılır ve erken müdahale ile birçok sorun kolayca çözülebilir. Bu açıdan gebelik takibi oldukça önemlidir. Bu yazımda gebelik takibinden ve gebelik takibini yapan hekimi seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Gebelik Takibi Nedir?

Gebelik takibi, gebeliğin en başından başlayıp doğum sonrasına kadar devam eden geniş bir süreci ifade etmektedir. Bu süreç içerisinde; gebeliğin süresinin belirlenmesi, fetüsün sağlık durumunun kontrol edilmesi ve buna uygun planlama yapılması, anne ve babanın hem bebek hem de anne sağlığı konusunda bilgilendirilmesi, doğacak olan bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi, gebelik süresince oluşabilecek veya oluşmuş olan sorunların tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gebelik takibiyle mümkün olan durumlardır.

Gebelik takibinde hekimin temel amacı annenin sağlıklı bir hamilelik geçirip doğumu hasarsız atlatması ve bebeğin de herhangi bir sağlık sorununa sahip olmadan doğmasıdır. Bu kriterler her zaman sağlanamasa bile gebelik takibi oluşabilecek her türlü sorunu minimuma indirir.

Gebelik takibi, gebeliğin tespit edilmesiyle başlar. Gebelik tanısının kan ve idrar testleri ile konulmasından sonra, bebeğin sağlık durumunun öğrenilmeye başlanacağı ultrason yapılmaya başlanabilir. Bu testlerden 2 hafta sonra gebelik kesesi kontrol edilir. Bu kontrolle dış gebelik kontrolü yapılmış olur. Bunun hemen ardından yapılacak olan kan ve idrar testlerinde annenin sağlık durumu öğrenilir ve oluşabilecek riskler değerlendirilir.

Gebelik takibinde sıklık, annenin ve bebeğin durumlarına göre değişmektedir. Daha önce düşük yapmamış, sağlığı yerinde ve tekil gebeliğe sahip bir annede ilk 3 ay, her 2 veya 3 haftada bir kontroller yapılmalıdır. Yukarıda belirtilen durumların tersi var ise yani örneğin çoğul gebelik varsa gebelik takibi sıklığı artmaktadır. Anne ve bebeği risk altına sokan ve gebelik takibinin sıklığını arttıran ve anneyle alakalı olan durumlardan bazıları şunlardır:

  • Annenin ileri yaşta gebeliği
  • Annenin erken yaşta gebeliği
  • Annenin tıbbi değerlere göre aşırı şişman sınıfında yer alması
  • Annenin tıbbi değerlere göre aşırı zayıf sınıfında yer alması
  • Annede hipertansiyon, şeker hastalığı ve kansızlık gibi riskli hastalıklara sahip olması
  • Annenin anatomik yapısının gebeliğe uygun olmaması
  • Rahimde anormallikler bulunması riski arttıran durumlardır. Bu gibi sorunların varlığı hamilelik takibinin daha detaylı ve sık yapılmasını gerektirir

Gebelik Takibi İzmir

Gebelik Takibinde Haftalar ve Testler

Gebelik takibini yapacak olan hekimi seçerken dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce, gebelikteki haftalık kontrollerden bahsetmekte fayda var. Böylece hekiminizin size uygulayacağı testler konusunda daha bilgili olacaksınız ve seçimlerinizi daha deneyimli şekilde gerçekleştireceksiniz. Gebelik takibindeki bazı testler her anne adayına uygulanırken bazı testler sadece özel durumlarda uygulanmaktadır. Şimdi bu testleri ve haftaları daha detaylı inceleyelim.

10-14. Hafta

İkili tarama testleri ve ultrasonla inceleme yapılır. Ense kalınlığına da bakılır. Down sendromunun erken teşhisinde oldukça etkilidir.

16-18. Hafta

Üçlü tarama testi ve ultrason değerlendirilmesi yapılır. Üçlü tarama testi sonucuna göre amniyosentez istenebilir. Tanı konmasında bu testler oldukça önemlidir.

20-24. Hafta

Bebeğin organ gelişimi ve anatomik yapısı oldukça gelişmiştir. Yapılan detaylı ultrasonografi ile anormallikler değerlendirilir. Birçok hastalık için tanıda oldukça önemli bir incelemedir.

24-28. Hafta

Gebeliğe bağlı gelişen gestasyonel diyabetin tespiti için test yapılır. Diyabet bebeğin sağlığı için oldukça olumsuz etkilere sebep olabileceği için bu test oldukça önemlidir. Testi sonucuna bağlı olarak anne adayına uygun diyet uygulanır.

Kan uyuşmazlığı olması durumunda iğne 28. haftada uygulanır.

28-36. Hafta

Ultrasonla takip devam ederken anne sağlığını kontrol eden bazı testler yapılır.

36-40. Hafta

Bu haftalarda jinekolog tarafından doğum şekli belirlenir ve NST testleri yapılmaya başlanır. Haftada bir yapılan NST testleri bebeğin sağlığını denetlemekte oldukça önemlidir.

40. Hafta ve Sonrası

Doğumun gerçekleşmesi gereken dönemdir. NST testi her 2 veya 3 günde bir yapılmaya başlanır ve düzenli kontroller yapılır. İlerleyen aşamada gebe kadın hastaneye yatırılıp doğumu başlatan ilaçlar kullanmaya başlayabilir.

Gebelik Takibi İçin Doktor Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik takibi için doktor arıyorsunuz ve bu konuda bilgi almak istiyorsanız bu başlık sizin için. Gebelik ve doğumla ilgilenen tıbbi bilim dalına jinekoloji denir. Bu bölümde uzmanlığını almış olan uzman hekime ise jinekolog denmektedir. Diğer adı kadın hastalıkları ve doğum olan bu bölüm oldukça fazla hastalıkla ve fizyolojik olayla ilgilenmektedir. Şimdi sizin için en uygun jinekoloğu bulmanız için birkaç tavsiyede bulunacağız.

Gebelik takibi için jinekolog seçimi birçok kadın için oldukça önemli ve hassas bir konudur. Bunun temel sebebi de gebeliğin başından sonuna kadar hem anne hem de bebeğin sağlığının bu hekime bağlı olacak olmasıdır. Gebelik takibinde başvurmanızı tavsiye edeceğimiz jinekoloğun bazı özellikleri şunlardır:

Alanında Tecrübeli Olmalı

Tüm tıbbi bölümlerde olduğu gibi kadın doğum uzmanını seçerken de tecrübe hastalar veya hamileler için birinci faktör oluyor. Bu dönemde uygulanacak olan testlerin doğru şekilde ve zamanda uygulanıp doğru yorumlanması oldukça önemli. Bu konuda tecrübesi fazla olan bir hekimin tercih edilmesi de testlerin doğruluğu konusunda etkili olabiliyor.

Güncel Bilgilere Sahip Olmalı

Tıp, her geçen gün yeni bilgilerin eklendiği ve gelişmeyi asla bırakmayan bir bilim dalıdır. Her geçen gün yenilenen ve güncellenen bilgiler, tıpta birçok kolaylığı getirmekte ve eskiden zor olan tedavileri basit hale getirmektedir. Jinekolog seçerken de bu güncelliği sağlayabilen yani tıbbi gelişmeleri takip eden bir hekim seçmek oldukça önemli olabilmektedir.

Referansları İyi Olmalı

İyi hekimlerin yardımını alıp tedavi olan hastalar, o hekimler hakkında iyi yorumlar yapar. İyi hekimlere ulaşmak bu açıdan kolaydır çünkü bu doktorlar genel olarak adı duyulmuş haldedir. Bu nedenle, hekimle görüşme yapılmadan önce mutlaka araştırma yapılmalı ve onun hakkında bilgiler alınmalıdır. Bu hem hekimin kişilik ve özelliklerini öğrenmeyi sağlar hem de tanıdığınız bir kişiyle karşılaşır gibi hissetmenizi sağlayarak daha rahat olmanıza olanak verir.

Ekol ve İmkanlar

Tıbbi ekol farkı, hemen hemen her gün karşımıza çıkabilen ve tıp biliminin doğasında olan bir durumdur. Tıpta hastalık veya hamilelik gibi durumlarda uygulanabilen birçok yöntem vardır. Bu yöntemler bazen aynı rahatsızlığa çözüm olarak sunulabilmektedir. Öyle ki, bazı durumlarda hangi yöntemin uygulanacağı hekimin seçimi olabilmektedir. Bu duruma da ekol farkı denmektedir. Yani sizin durumunuza iki farklı hekim iki farklı yöntemle yaklaşabilir. Bu ikisinden birinin yanlış olduğu anlamına gelmez. Bu da jinekolog seçerken dikkat etmeniz gereken bir durum olabilmektedir.

Muayene yeri ve buradaki imkanlar oldukça önemlidir. Gebelik takibi veya normal bir hastalık için seçilen muayenehane mutlaka yeterince temiz, düzenli ve gerekli ekipmana sahip olmalıdır. Aksi taktirde gereken zamanda gereken müdahale yapılamayabilir.

Hekimin Kişiliği Size Uygun Olmalı

Hekimin kişiliği birçok gebe kadın için önemli bir unsurdur. Hekim, sabırlı ve bilgi verici olmalıdır. Gebe kadınların süreç hakkında oldukça fazla sayıda sorusu olur ve bu normaldir. Seçilen hekimin gebelik takibinde gerekli bilgileri detaylıca iletmesi ve soruları sabırla cevaplaması gerekmektedir. Sabırlı ve bilgi verici hekimlerin hamilelik sürecinde kadına bir destek olarak durdukları söylenebilir. Bu yüzden doktor seçimi yaparken bu konuya da mutlaka dikkat edilmeli ve öncesinde araştırma yapılmalıdır.

Ulaşılabilirlik

Az önce de bahsettiğimiz gibi, hamile kadınların hekimlerine danışmaları gereken durumlar ve soruları olabilmektedir. Bunun yanında, sık sık muayenehaneye gidilmesini gerektiren testler vardır. Ayrıca acil durumlarda da hekime ulaşılması oldukça önemli olabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü muayenehanenin hamile kadına yakın olması ve ulaşılabilirliğin sağlanması oldukça önemli. Bununla birlikte, hamile kadının hekime ulaşabilmesi gereken anlar olabilir ve sorularına cevap alması gerekebilir. Bunun gibi basit durumlarda hastaneye gitmesine gerek kalmaması için iletişim numarası veya mail gibi yollarla hekime ulaşmak mümkün olmalıdır. Özetle ulaşılabilirlik, jinekolog seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir.

Doğal Doğum yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gebelik Takibi İzmir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Güner İzmir'de kendi muayenehanesinde doğal doğum, gebelik takibi, yüksek riskli gebelik takibi, histeroskopik cerrahi, laparoskopik cerrahi, kısırlık, çikolata kisti konularında hastalarına hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu almak için 0532 670 30 84 ve 0538 020 52 76 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.